Стратегія розвитку інновацій в Україні. Частина перша. Вступ

80% розробок у оборонній промисловості СРСР здійснювались в Україні. Завдяки грунтовній школі вчених, Україна залишається серед світових лідерів у галузі розробки та виробництва військової продукції та продукції подвійного призначення.

На сьогоднішній день держава практично не фінансує нові перспективні розробки в цій галузі, оскільки основна частина фінансування витрачається на підтримку боєздатності існуючих озброєнь та техніки Збройних Сил України.

Тому ця традиційна державна монополія фактично передана приватним інвесторам, відкриваючи двері для місцевого та іноземного бізнесу до цього закритого та високо прибуткового ринку.

Більше того, в Україні ніколи не існувало механізму, який за короткий час дозволив би втілити інноваційну ідею у прототип, а потім — запустити серійне виробництво та передати його армії.

Найбільш вірогідною альтернативою в таких умовах є залучення коштів від українських та іноземних інвесторів для створення та виробництва перспективних оборонних розробок. Однак, така модель повинна бути реалізована у рамках прозорого механізму, який довів свою ефективність у найкращих світових практиках.

Сьогодні таким механізмом є відкриті платформи — проектні офіси, які забезпечують роз- робку та виробництво інноваційних продуктів для конкретних цілей і стандартів ринку: DARPA в США, MAFAT та Офiс Головного Вченого в Ізраїлі, DRDC в Канаді, DSTO в Австралії.

Враховуючи досвід розробки інновацій українськими фахівцями на замовлення іноземних клієнтів, українські технології вигідно відрізняються креативністю та економічною ефективністю серед іноземних аналогів і є конкурентоспроможними на міжнародних ринках.

Автори: Дмитро Шестаков, Олексій Поляруш

Видавник: Платформа Розвитку Інновацій

Завантажити PDF